Балада світла ідея твору. В. А. Жуковський "Світлана": аналіз вірша. Можливо вам буде цікаво

Муніципальне казенне загальноосвітній заклад

Малогрібановская середня загальноосвітня школа

Грибановського муніципального району

Воронезької області

конспект уроку

по літературі на тему:

« Аналіз балади В. А. Жуковського «Світлана»

підготувала:

вчитель російської мови та літератури

МКОУ Малогрібановская ЗОШ

Чернігівська О.А.

Клас: 6

2015 рік

Тема. Аналіз балади В. А. Жуковського «Світлана».

мета :

устаткування: мультимедійна презентація, підручник«Література. 6 клас »для загальноосвітніх установв 2-х частинах автора-упорядника Г.С.Меркіна (М .: «Русское слово», 2015)

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація колишніх знань.

1.Вступне слово вчителя.

Василь Андрійович Жуковський - відомий російський поет, якого літературознавці називають батьком російського романтизму. Популярність прийшла до автора спочатку як до перекладача відомих творів європейських романтиків. У 1808 р Жуковським була переведена балада німецького поета Г.А.Бюргера «Ленора», тільки головна героїня отримала ім'я Людмила. Переклад мав великий успіх, але Жуковський продовжив розробляти німецький сюжет, все більше наближаючи його до російської дійсності.

Над написанням балади «Світлана» Жуковський задумався в 1808 році і лише в 1812 році вона була закінчена.

2. Бесіда з учнями.

Згадаймо, що таке балада? (Балада - лірико-епічний віршований твір з яскраво вираженим сюжетом історичного і побутового характеру ).

Перерахуйте види балад. (Види балад: героїчні; побутові; любовні).

III. Аналіз балади В. А. Жуковського «Світлана».

    Повідомлення теми, мети, плану уроку.

2.Слово вчителя.

Балада Жуковського «Світлана» є оригінальним твором, незважаючи на те, що основі її змісту покладено сюжет німецької балади «Ленора».

«Світлана» - саме задушевне твір Жуковського. Воно було присвячено Саші Протасовой. Автор при створенні балади «Світлана» використовував романтичний сюжет. В результаті з'явилося національне твір, близьке до фольклору.

Жуковський, володіючи світлим поглядом на світ, хотів передати його своїм читачам у своїй баладі.

3.Проверка домашнього завдання.

Чому балада називається «Світлана»? Що означає це ім'я?

Світлана - російське ім'я, означає «світла» і створює відповідний настрій. Особливу популярність це ім'я набуло в Росії після опублікування балади Жуковського.

Які асоціації виникають у вас зі словом «світло».

Світло - щастя, надія, молодість, безтурботність.

Назвіть антонім слову «світло». Які асоціації пов'язані зі словом «тьма»?

Темрява - горе, нещастя, рок та ін.

4.Лексіческая робота.

У тексті балади зустрічаються слова, які вийшли з нашого ужитку. Як вони звуться?(Застарілі слова)

Назвіть застарілі слова, які зустрілися в творі і поясніть їх значення.

(Учні називають слова «запону», «Творець», «лоно», «панікадила», «перси», «провидіння», «Тесів», «фаміам», «затятий» і ін.)

5. Бесіда.

Коли відбувається дія балади? Про що ми дізнається в самому початку твору? Що це за народна традиція і що ви про неї можете розповісти?

Дія балади відбувається в « водохресний вечір». Це час, коли молоді дівчата ворожили. Це народна традиція. І тому дівчата зібралися дізнатися про своє майбутнє, а саме про наречених і заміжжя.

Що ви знаєте про гадання? Як ворожили дівчата в баладі?

(Відповіді учнів)

( «За ворота черевичок, знявши з ноги, кидали»; «Сніг пололи»; годували «рахунковим курку зерном»; «Ярий віск топили»).

Однак, цікавим, хоча і, напевно, самим страшним було ворожіння з дзеркалом і свічкою, тому що дзеркало асоціювалося з потойбічним світом: Темним і ворожим.

У баладі «Світлана» йде переплетення двох тем: теми «світла» (щастя) і теми «пітьми» (нещастя). Сюжет твору побудований за принципом руху від темряви до світла, від страшного нічного сну до сонячного ранку.

Хто є головною героїнею балади? Що ми дізнаємося про неї?

(Головна героїня Світлана - молода, романтична дівчина з російською душею. Жуковський прагнув в ній зобразити національно-російський жіночий тип).

6. Виразне читання уривка від слів «Тьмяно світиться місяць ...» до слів «Ангел-Утішитель».

Про які риси характеру Світлани ми дізнаємося з цього уривка?

(Відповіді учнів)

Героїня Жуковського знаходиться в атмосфері народного сільського побуту, з тими святами, звичаями, ворожіннями, які існували в той час. Він вважає, що щастя героїні залежить не від якихось втручань реальних і нереальних, а від неї самої. Саме моральні цінності, які в ній закладені, здатності до опору життєвим негараздам ​​і віра в добру волю Провидіння, зроблять її щасливою.

7. Виразне читання від слів «Де ж? ... У дзеркала одна ...» до слів «Радість иль журбу?»

Згадайте, що таке лейтмотив. Назвіть в даному уривку слова, які є лейтмотивом балади.

Лейтмотив - провідний, іноді повторюється мотив. У літературознавство цей термін прийшов з музики.

8. Слово вчителя.

У даній баладі світлий мотив безтурботної юності, яка радіє життю, яка заглядає в майбутнє, протистоїть, протилежний мотив сумного знання життя, «гіркої долі» «таємного мороку прийдешніх днів». Балада носить драматичний характер. Її лейтмотивом є тривожне запитання, звернений до долі: «Що обіцяєш душі моєї, / Радість иль журбу? »

Які два кольори переважають в баладі і чому?

(Відповіді учнів)

У творі читач виявляється в іншому світі - світі містики. За допомогою якого літературного прийому це відбувається?

(Героїня занурюється в сон).

Які зображально-виразний кошти використовує автор у своїй баладі? Що таке антитеза? Чи вважаєте ви, що твір побудований на антитезі?

Чи є сон Світлани містичним?

(Відповіді учнів)

9. Виразний читання від слів «Змовкло все знову кругом ...» до слів «Ах! .. і прокинулася».

Ціна скачки з мертвим нареченим описана автором дуже докладно. Чому? (Для нагнітання страху) .

Що ще допомагає Жуковському збільшити відчуття почуття страху?

Які образи допомагають Світлані врятуватися?

(Образ «білого голубка», за церковними канонами це Святий Дух).

Що таке кульмінація твору? Назовітіе кульмінаційний момент балади «Світлана».

Кульмінація - це пробудження Світлани.

10. Виразне читання уривка «Що ж твій, Світлана сон ...» до кінця балади.

Чи стала героїня щасливою? Що допомогло їй? Відповідь знайдіть в текс балади.

(Віра в провидіння допомогла Світлані стати щасливою. Вона щиро вірила в щастя і воно прийшло до неї).

Балада Жуковського заканчіваеться оптимістично, а це суперечило всім законам даного жанру. Чому?

(Відповіді учнів)

IV. Підведення підсумків уроку.

Жуковський, працюючи над баладою «Світлана», пережив різні почуття: і надію, і розчарування.

І ці почуття проявилися в творі глибоким меланхолійним мотивом, який протистоїть оптимістичним звучанням теми безпечності юності, уявної простоти буття.

V. Домашнє завдання.

2.Пісьменно відповісти на питання:« Що зближує баладу Жуковського з казкою? »

Оцінка: ____________________

Заступник директора з НВР Суховерхова Є.В.

Рецензія на проведений урок з літератури.

Урок розроблений і проведений Чернігівської Ольгою Олександрівною, вчителем російської мови та літератури першої кваліфікаційної категорії, освіта вища, стаж педагогічної діяльності - 15 років.

Тема: Аналіз балади В. А. Жуковського «Світлана» (6 клас).

Це один з уроків, які входять в систему сценаріїв, розроблених учителем по розділу «Література 19 століття».

Цілі даного уроку:

виявити лейтмотив балади і особливості світосприйняття героїні;

розвивати логічне мислення, дослідницьких навичок;

виховувати інтерес до особистості і творчості В. А. Жуковського.

Урок проведений за чітким алгоритмом. Шестикласники легко сприймають цей алгоритм. В його основі лежить робота уяви, звернення до асоціативного - невербальному мисленню дитини, до емоційної сфери його психіки. Учні працювали на уроці дуже активно, не приховували своїх емоцій, не боялися висловлювати свої думки вголос. Учні 6 класу весь урок займалися пошукової та дослідницької роботою.

Учитель на уроці цілком природно, в процесі аналізу поетичного тексту говорив з дітьми про найважливіші проблеми реальному житті, Про добро і зло.

Про високу ефективність уроку говорить емоційне виразне читання уривків балади учнями. Діти демонстрували розуміння поетичного тексту і авторського задуму.

Чернігівська О.А. відрізняється високою педагогічною культурою, що сприяє створенню сприятливого психологічного клімату, пізнавальної активності учнів. Урок літератури, проведений О.А.Черніговской, являє собою цілісну систему.

Даний урок проведений на високому методичному рівні.

Заступник директора з НВР

МКОУ Малогрібановская ЗОШ _______________ Суховерхова Є.В.

Основний художній конфлікт балади "Людмила".
"Людмила" - перша поема Жуковського, що є чудовим зразком романтичного жанру. Балада "Людмила" є зразком балади початкового періоду романтизму. "Людмила" - вільний переклад балади "Ленора" німецького поета Бюргера. У своїй версії цього твору Жуковський надає їй більшу ступінь задумі і меланхолії, підсилює моралістичний елемент, стверджує ідею смиренності перед волею Господньої. Основна ідея твору носить християнський характер. Вона полягає в словах матері Людмили: "Рай - смиренним заплату, пекло - бунтующим сердець". У цих словах основна ідея балади. За відступ від віри Людмила покарана. Замість нагороди, вічного щастя її долею став пекло. Людмила стала ремствувати на Бога, тому і загинула, тобто героїня карається за відступ від віри. Основний мотив "Людмили" - мотив року, невідворотності долі. На прикладі Людмили автор показує, що будь-який опір людини приготував йому долю марно і безглуздо.
Сам початок поеми ясно доносить до читача всю глибину почуттів Людмили, яка чекає на свого коханого. Вона мучиться від невідомості, чекає, сподівається, не бажає вірити в сумний результат подій.

Де ти милий? Що з тобою?

З чужоземних красою,

Знати, в далекій стороні

Змінив, невірний, мені;

Іль передчасно могила

Світлий погляд твій згас.

Людмила постає романтичною героїнею, життя якої може бути щасливою тільки в тому випадку, якщо поряд знаходиться кохана людина. Без любові все моментально втрачає свій сенс, життя стає неможливою, і дівчина починає думати про смерть. Сама її натура повстає проти жорстокого і несправедливою долі, дівчина вирішується нарікати на свою нещасливу долю, посилаючи протест небес.

Наречений Людмили приходить до неї з того свічка, несучи її за собою. У поемі описано страшне містичне подорож дівчата разом з мерцем. Поступове нагнітання тривожної, страшною, містичної обстановки дозволяє читачеві як не можна більш глибоко перейнятися задумом поеми. Загибель Людмили як би зумовлена ​​з самого початку. Вона в своєму нерозсудливості послала прокляття небес, за що їй була послана загибель.

Що ж, що в очах Людмили? ..

Ах, наречена, де твій милий?

Де вінчальний твій вінець?

Будинок твій-гріб, жених-мрець.

Роль пейзажних замальовок.
Як і в елегіях, в баладах важливу роль відіграє пейзаж. Якщо в елегії пейзаж покликаний налаштувати свідомість читача на потрібний автору лад, підготувати свідомість читача, то в баладі пейзаж принципово інший; він покликаний описати складний, невловимий перехід, кордон між двома світами. У Жуковського намічається опозиція неба і землі, верху і низу.
Пейзаж розкриває дивні містичні зміни, що відбулися в світі після півночі.
У баладі "Світлана" характерний романтичний пейзаж - вечірній, нічний, цвинтарний - сюжет, заснований на таємничому і страшному (такі сюжети любили німецькі романтики), романтичні мотиви могил, які оживають мерців і т.д. Все це виглядає почасти умовним і книжковим, але зовсім не як книжкове сприймалося читачем.
Цікава в баладі "Світлана" і колірна гамма. Білим кольором пронизаний весь текст: це перш за все сніг, образ якого виникає відразу ж, з перших рядків, сніг, який сниться Світлані, хуртовина над саньми, метелиця колом. Далі - це біла хустка, який використовується під час ворожіння, стіл, покритий білою скатертиною, білосніжна голубка і навіть снігове полотно, яким накритий мрець. Білий колір асоціюється з ім'ям героїні: Світлана, світла, "світ білий". У Жуковського тут білий колір, Безсумнівно, символ чистоти і непорочності.

Другий контрастний колір в баладі не чорний, а скоріше темний: темно в дзеркалі, темна даль дороги, по якій мчать коні. Чорний колір страшної баладної ночі, ночі злочинів і покарань, в цій баладі пом'якшений, висвітліть.

Таким чином, білий сніг, темна ніч і яскраві точки вогників свічок або очей - ось своєрідний романтичний фон в баладі "Світлана".

Авторська позиція в баладі та способи її вираження.
Після появи балади 1811 року "Світлана", Жуковський для багатьох читачів став "співаком Світлани". Балада стала особливо значущим фактом і його власного життя. Він не тільки пам'ятає про Світлану, а й сприймає про Світлану, а й сприймає її немов би реально, присвячує їй вірші, веде з нею дружні, задушевні бесіди:
Милий друг, спокійна будь
Безпечний тут твій шлях:
Серце твоє хранитель!
Все долею в ньому дано:
Буде тут тобі воно
На щастя ватажок.

У чому полягає своєрідність стилю Жуковського?

Для Жуковського-романтика стає характерним ліризм особливого пісенного типу, помітно розширив виразні можливості російської лірики: різноманітна гамма настроїв в пісні і романсі виражається більш природно, більш вільно і різноманітно, не підкоряючись суворої жанрової регламентації.
Жуковський проявив себе як художник, який прагне відтворити внутрішній світ свого героя. Так поет передає душевні переживання Людмили: тривогу і смуток по милому, надію на побачення, скорбота, відчай, радість, страх. Образи і мотиви доповнюють романтичний колорит твору: ніч, міраж, привиди, саван, могильні хрести, труну, мрець.

Романтичного характеру балади відповідає її мову. Жуковський часто використовує лірико-емоційні епітети; «Любий друг», «безрадісна обитель», «сумні очі», «ніжний друг». Поет звертається до свого улюбленого епітету «тихий» - «тихо їде», «тиха діброва», «тихий хор». Для балади характерні запитально-оклику інтонації: «Близько ль, милий?», «А, Людмила?», Рефрени: «Світить місяць, дол срібло, мертвий з дівчиною мчить».

Жуковський прагне надати своєму творові народний колорит. Він використовує просторічні слова і вирази - «минула», «чекає-пожде» і постійні епітети: «борзий кінь», «вітер буйний», використовує традиційний казкові вираження.

У баладі «Світлана» Жуковський зробив спробу створити самостійний твір, що спирається в своєму сюжеті на національні звичаї російського народу. Він використовував давнє повір'я про ворожіння селянських дівчат в ніч перед Водохрещем.
Жуковський виявив інтерес до психологічного світу своїх героїв. В "Людмилі" і у всіх наступних творах психологічна змалювання персонажів стає все більш глибокої і тонкої. Поет прагне відтворити всі перипетії переживань Людмили: тривогу і смуток по милому, ожилі надії на солодке побачення і нестримну скорботу, розпач, подив і радість, що змінюються страхом і смертним жахом, коли улюблений привозить її на кладовище, до власної могили.

Якими засобами досягається посилення "російського колориту" в баладі "Світлана" / в порівнянні з баладою "Людмила" /? Яку роль в структурі балади грають сцени ворожіння?
І "Людмилу", і багато інших балди Жуковський одягає в пісенні, народні строї. У його свідомості - е це свідомість істинно романтичного поета - балада не тільки генетично сходить до фольклору, до народної поезії, а й невіддільна від неї навіть в своїх сучасних, суто літературних формах.
З приводу балади Жуковського "Людмила" і перекладання того ж вірша Бюргера, виконаного Катениним, відразу ж після виходу цих творів у світ, розгорілася гостра дискусія, в якій взяли участь Гнедич і Грибоєдов. Гнєдич виступив на захист "Людмили" Жуковського, Грибоєдов - на боці Катенина. Суперечка йшла головним чином навколо проблеми народності. І Катенину, і його прихильника Грибоєдова здавалося, що Жуковський, всупереч оригіналу, помітно "олитературить", зробив мало народної свою балади. У цьому певна частка правди. "Ольга" Катенина в порівнянні з "Людмилою" Жуковського, виглядає грубіше, простіше, мене літературної і, відповідно, більш близькою баладі Бюргера. Але і Жуковський не зовсім знехтував народним характером бюргеровской "Ленор". Він дав тільки свою особливу версію народності, яка цілком узгоджувалася з елегійним настроєм його поезії. Він намагався вловити і передати народні ритми, народну пісенність складу і інтонацій - і він свідомо ухилявся від тих народних предінтонацій і виразів, які здавалися йому занадто грубими і матеріальними. Жуковському і його поезії безсумнівно була властива тяга до народності, але на його народності завжди лежала печать мрійливості і ідеальності.
Балада "Світлана" Жуковського, в порівнянні з його ж "Людмилою", більшою мірою народна. Народні елементи в ній і більш помітні, і більш органічні. Вони аж ніяк не зводяться тільки до ритмічного строю балади, до його хореїчних народнопісенної віршу. В "Світлані" відчувається загальна атмосфера народності; в ній риси народного побуту, народні обряди, трохи стилізовані, але народні в своїй основі склад мови і форма вираження почуттів. Відчуття атмосфери народності виникає, вже з найперших віршів:
Раз на водохресний вечір
Дівчата ворожили:
За ворота черевичок,
Знявши з ноги кидали;
Сніг пололи; під вікном
слухали; годували
Рахунковим курку зерном;
Ярий віск топили;
У чашу з чистою водою
Клали перстень золотий,
Сережки смарагдово;
Розстилали білий плат
І над чашею співали в лад
Пісеньки подблюдни.

Пов'язуючи цю баладу з російськими звичаями і повір'ями, з фольклорною, пісенно-казкової традицією, поет обрав предметом її зображення ворожіння дівчата в водохресний вечір. Російська обстановка підкреслюється тут і такими реаліями, як світлиця, метелиця, санки, церква, поп. Національно-народному колориту балади сприяє також наступна за вступом імітація подблюдних пісень ( "Коваль, Скуй мені золоте і новий вінець"), вкраплені протягом усього балади народно-просторічні слова ( "промов слівце", "вийми собі колечко", "легохонько" , "обіцяти") і пісенні вираз ( "подруженько", "червоний світло", "моя краса", "радість", "світло моїх очей", "в ворота Тесів").


Спільне та відмінне в образах героїнь / Людмила і Світлана /.
На відміну від Людмили, Світлана не забуває про Бога. Опинившись в хатинці з мерцем, вона молиться перед іконою Спасителя, і до неї спускається ангел-хранитель в образі голуба і рятує її від домагань мерця.
Людмила ж нарікали на Бога, тому і загинула, тобто героїня карається за відступ від віри.
Віра в Бога, покорудолі, тобто Богу, його волі, або опір їй - головні теми балад, але висновок з усіх цих творів слід один: людина - раб долі, і намагатися змінити, стати проти долі абсолютно неможливо, тому що за опір людина понесе кару Бога.

Конфлікт в баладі "Світлана".
Сюжет поеми «Світлана» дуже схожий на поему «Людмила». Але події в цій поемі розвиваються по-іншому. На початку поеми Жуковський показує невтішну дівчину, яка довгий час чекає свого коханого. Вона боїться трагічного результату подій і не може не думати про найгірше.

Як можу, подружки, співати?

Милий друг далеко;

Мені доля померти

У смутку самотньою.

В печалі дівчата як би сходяться всі почуття, здатні хвилювати юну і трепетну натуру. Вона не може дозволити собі веселитися, не може ні на хвилину забути про свою печаль. Але юність, якій властиві надії на краще, шукає свій вихід із ситуації. І Світлана вирішує поворожити, щоб дізнатися свою долю і хоч на мить побачити свого судженого.
Настрій дівчини передано дуже точно: її романтична натура чекає чуда, вона сподівається на допомогу надприродних сил, здатних показати їй подальшу долю. При ворожінні Світлана непомітно засинає. І уві сні вона виявляється в тій же ситуації, яка була описана в поемі «Людмила».

Нещасливим ознакою стає чорний ворон, який передвіщає сум, сильна хуртовина, яка немов бажає заховати все навколо під снігом. І на настільки тривожному і страшному тлі з'являється хатина, в якій Світлана знаходить свого мертвого нареченого. Від біди дівчину рятує білий голуб, який символізує все світле і дарує надію на порятунок. Ймовірно, голуб посланий покірною дівчині, яку належить мати свого ангела-хранителя, як знак згори
Після свого страшного сну Світлана прокидається одна в своїй світлиці. Дівчині було не тільки дарована життя, а й можливість бути щасливою: до неї повертається її суджений. Всі нещастя, трагічне, страшне виявляється нереальним, воно йде в область сну:

Щастя-пробужденье.


Сенс сну Світлани і щасливої ​​розв'язки. Образи-символи, їх значення.
Для героїні балади все погане виявляється сном, закінчується з пробудженням. Казка - той рід казки, яку представляє собою "Світлана", - є у Жуковського формою вираження віри в добро. "Де не було дива, марно там шукати і щасливця", - пише Жуковський у вірші 1809 року "Счастие".
В "Світлані" і в деяких інших баладах віра в добру виступає у Жуковського не тільки в казковій, а й частково в релігійній формі, однак істота цієї віри не в одній релігійності, а ще більше в глибокій людяності Жуковського. В кінці балди "Світлана" звучать слова з безсумнівною релігійно-дидактичної забарвленням:

Ось балади толк моєї:
"Кращий друг нам у житті цьому
Віра в провидіння.
Благ Творця закон:
Тут нещастя - брехливий сон;
Щастя - пробудження. "

Страшний сон аж ніяк не поетична жарт, чи не пародія на романтичні жахи. Поет нагадує читачеві, що його життя на землі короткочасна, а сьогодення і вічне в потойбічному світі. У цих словах відбито і релігійна свідомість Жуковського, і його глибокий оптимізм, в основі якого - сильне бажання добра і радості для людини.

А. А. Воєйкова

Раз на водохресний вечір Дівчата ворожили: За ворота черевичок, Знявши з ноги, кидали; Сніг пололи; під вікном Слухали; годували Рахунковим курку зерном; Ярий віск топили; У чашу з чистою водою Клали перстень золотий, Сережки смарагдово; Розстилали білий плат І над чашею співали в лад Пісеньки подблюдни. Тьмяно світиться місяць В сутінках туману - Мовчазна і сумна Мила Світлана. «Що, подруженько, з тобою? Промов слівце; Слухай пісні кругової; Вийми собі колечко. Співай, красуня: "Коваль, Скуй мені золоте і новий вінець, Скуй кільце золоте; Мені вінчатися тим вінцем, заручається тим кільцем При святому налое ». «Як можу, подружки, співати? Милий друг далеко; Мені доля померти В смутку самотньою. Рік промчав - вести немає; Він до мене не пише; Ах! а їм лише червоний світло, Їм лише серце дихає ... Хіба не згадаєш мене? Де, в якій ти стороні? Де твоя обитель? Я молюся і сльози ллю! Утамуй печаль мою, Ангел-Утішитель ». Ось в світлиці стіл накритий Білій пеленою; І на тому столі стоїть Дзеркало з свічкою; Два прилади на столі. «Загадай, Світлана; У чистому дзеркала склі Опівночі, без обману Ти дізнаєшся жереб свій: Стукне в двері милий твій Легкою рукою; Впаде з дверей запор; Сяде він за свій прилад Вечеряти з тобою ». Ось красуня одна; До дзеркала сідає; З таємницею боязкістю вона У дзеркало дивиться; Темно в дзеркалі; кругом Мертве мовчання; Свічка трепетним вогнем Трохи ЛІЕТ сяйво ... Боязкість в ній хвилює груди, Страшно їй назад поглянути, Страх туманить очі ... З тріском пахнув вогник, гукнув тужливо цвіркун, Вісник півночі. Підперши ліктиком, Трохи Світлана дихає ... Ось ... легохонько замком Хтось стукнув, чує; Несміливо в дзеркало дивиться: За її плечима Хтось, здавалося, блищить Яскравими очима ... Зайнявся від страху дух ... Раптом в її влітає слух Тихий, легкий шепіт: «Я з тобою, моя краса; Приборкати небеса; Твій почутий крик! » Озирнулася ... милий до неї простягає руки. «Радість, світло моїх очей, Ні для нас розлуки. Їдемо! Поп вже в церкві чекає С дияконом, дьячками; Хор вінчальні пісня співає; Храм блищить свічками ». Був у відповідь зворушливий погляд; Йдуть на широкий двір, В ворота Тесів; Біля воріт їх санки чекають; З нетерпіння коні рвуть Приводу шовкові. Сіли ... коні з місця враз; Пашать дим ніздрями; Від копит їх піднялася Завірюха над саньми. Скачуть ... порожньо все навколо; Степ в очах Світлани; На місяці туманний круг; Трохи блищать галявини. Серце віще тремтить; Несміливо діва каже: «Що ти смолкнул, любий?» Ні півслова їй у відповідь: Він дивиться на місячне світло, Блідий і похмурий. Коні мчать по горбах; Топчуть сніг глибокий ... Ось в сторонці божий храм Видно самотній; Двері вихор відчинив; Темрява людей у ​​храмі; Яскраве світло панікадил тьмяніти в фіміам; На середині чорну труну; І говорить протяжно поп: «Буди узятий могилою!» Пущі дівчина тремтить; Коні повз; один мовчить, Блідий і сумній. Раптом метелиця колом; Сніг валить жмутами; Чорний ворон, свистячи крилом, В'ється над саньми; Ворон каркає: печаль! Коні квапливі Чуйно дивляться в темну даль, підіймаючи гриву; Видніється в полі вогник; Видно мирний куточок, Хіжінка під снігом. Коні хорти швидше, Сніг підриваючи, прямо до неї Мчатся дружним бігом. Ось примчав ... і вмить З очей пропали: Коні, сани і наречений Ніби не бували. Самотня, потемки, Брошена від одного, В страшних дівчина місцях; Кругом заметіль і завірюха. Повернутися - сліду немає ... Видно їй в хатинці світло: Ось перехрестилася; У двері з молитвою стукає ... Двері шатнуло ... Скрипник ... Тихо розчинилася. Що ж? .. У хатинці труну; накритий Білою запону; Спасів лик в ногах стоїть; Свічка перед іконою ... Ах! Світлана, що з тобою? На чию зайшла обитель? Страшний хатини порожній Безмовних житель. Входить з трепетом, в сльозах; Перед іконою впала в прах, Спасу помолилася; І, з хрестом в руці, Під святими в куточку Несміливо причаїлася. Все стихло ... хуртовини немає ... Слабо свічка тлить, То проллє тремтячий світло, То знову затьмариться ... Все в глибокому, мертвому сні, Страшне мовчання ... Чу, Світлана! .. в тиші Легке дзюрчання ... Ось дивиться: до неї в куточок Білосніжний голубок З світлими очима, Тихо Вея, прилетів, До неї на перси тихо сіл, Обняв їх крилами. Замовкло все знову кругом ... Ось Світлані думається, Що під білим полотном Мертвий ворушиться ... Зірвався покрив; мрець (Лик похмуріше ночі) Видно весь - на лобі вінець, затвор очі. Раптом ... в устах зімкнутих стогін; Силкується розсунути він Руки охололи ... Що ж дівчина? .. Тремтить ... Загибель близько ... але не спить голубок білий. Стрепенувся, розгорнув Легкі він Кріль; До мертвого на груди спурхнув ... Всією позбавлений сили, простогнав, заскреготав Страшно він зубами І на діву засяяв Грізними очима ... Знову блідість на устах; У закотилися очах Смерть зобразилася ... Подивився, Світлана ... про творець! Милий друг її - мрець! Ах! .. і прокинулася. Де ж? .. У дзеркала, одна Посеред світлиці; В тонкий завісу вікна Світить промінь зоряниці; Гучним б'є крилом півень, День зустрічаючи пеньем; Все блищить ... Світланин дух смути сновидінь. «Ах! жахливий, грізний сон! Не добре мовить він - Гірку долю; Таємний морок прийдешніх днів, Що обіцяєш душі моїй, Радість иль журбу? » Села (тяжко ниє груди) Під вікном Світлана; З вікна широкий шлях Видно крізь туману; Сніг на сонечку блищить, Пар червоніє тонкий ... Чу! .. в дали порожній гримить Дзвіночок дзвінкий; На дорозі сніжний порох Мчать, наче на крилах, Санки, коні завзято; ближче; ось вже над брамою Ставний гість до ганку просунутий. Хто? .. Жених Світлани. Що ж твій, Світлана, сон, Віщун борошна? Друг з тобою; все той же він У досвіді розлуки; Та ж любов у його очах, Ті ж приємні погляди; Ті ж на солодких вустах Міли розмови. Відчиняє ж, божий храм; Ви летите до небес, Вірні обітниці; Зберіться, старі й малі; Зсунувши дзвінки чаші, в лад Співайте: многи лети! ______ Посміхнися, моя краса, На мою баладу; У ній великі чудеса, Дуже мало складу. Поглядом щасливий твоїм, Не хочу і слави; Слава - нас вчили - дим; Світло - суддя лукавий. Ось балади толк моєї: «Кращою один нам в житті цьому Віра в провидіння. Благ Творця закон: Тут нещастя - брехливий сон; Щастя - пробудження ». О! не знай цих страшних снів Ти, моя Світлана ... Будь, творець, їй покрив! Ні печалі рана, ні хвилинної смутку тінь До неї так не торкнеться; У ній душа - як ясний день; Ах! да пронесеться Повз - Лиха рука; Як приємний струмочка Блиск на лоні луки, Будь все життя її світла, Будь веселість, як була, Днів її подруга.

Аналіз вірша Жуковського «Світлана»

Балада «Світлана» написана В. А. Жуковським у військовому 1812 році. Вона є русифікованим, ліричним перекладом німецького першоджерела, роблячи який, автор делікатно опустив здатні образити читача блюзнірські деталі оригіналу, чомусь залишивши тільки зневажливе «поп».

У деякому роді балада є ретельно переробленим літературним наслідуванням, але, в свою чергу, сама стала об'єктом для безлічі інших наслідувань - неймовірний успіх Василя Андрійовича хотіли повторити багато. Поява творів подібного роду було прикметою зародження романтизму і відображенням з'явилася моди на все страшне. Повна містики і таємничих пригод балада створювала інтригу, будила у читача приємне відчуття жаху. Вона стала предтечею так званого чорного роману в літературі.

Казкове за формою твір і починається, як казка - «Раз ...» - сценою святочного ворожіння. Балада включає унікальні епітети - «пісеньки подблюдни», «затятий (світлий) віск», «любий друг», «самотня смуток», «легка рука», «таємна боязкість», «мертве мовчання», «трепетний вогонь», «яскраві очі »,« зворушливий погляд »,« самотній храм »,« коні хорти », дружний біг», «мирний куточок», «дух смутний», «порожня далечінь». Але незважаючи на різноманітність яскравих епітетів, їх кількість в тексті порівняно невелика - в ньому переважає дію: автор прагне заволодіти увагою читача, не відволікаючись на краси стилю.

Метафори по влучності опису не поступаються епітетів - «серце дихає», «морок туману», «свічка ллє сяйво», «боязкість хвилює груди», «страх туманить очі», «шепіт влітає», «світло очей», «блищить свічками» , «пашать дим ніздрями», «обійняв крилами», «пар червоніє», «лоно луки» - і в більшості також описують дію.

У тексті велика кількість старославянизмов - «золоте», «говорить», «ворон», «перси (груди)», «плат (хустка)», «буди» в значенні «будь», архаїзми - «світлиця», «денниця» ( зірка - прикмета ранку), «пелена» і «запону» - в значенні «покривало».

Твір містить масу риторичних вигуків - «Ах!» (Зустрічається чотири рази), «Я молюся і сльози ллю!», «... про творець!», «Милий друг її - мрець!», «Чу!», «Будь, творець, їй покрив!» - і риторичних запитань - «Що ... з тобою?» (Зустрічається двічі), «Як можу ... співати?», «Хіба не згадаєш мене?», «Де, в якій ти стороні? Де твоя обитель? »,« Що ж дівчина? »,« Що обіцяєш ... - радість иль журбу? » Вони створюють необхідний емоційний фон, на якому розгортається дія.

Численні приклади інверсії - «їм лише червоний світло», «стоїть дзеркало з свічкою», «був у відповідь зворушливий погляд», «в ворота Тесів», «хатини ... без відповіді житель», «гучним б'є крилом півень», «хвилинної смутку тінь »,« приємний струмочка блиск »,« днів її подруга »- надають викладу якусь билини, створюють казкову атмосферу.

Балада багата лексикою високого стилю - «жереб свій (долю)», «впала», «прах (пил)», «лик», «обитель», «думається» ( «здається»), «будівельник (творець, творець)» , яка сусідить з розмовною «легохонько».

З інших засобів виразності в тексті є порівняння - «мчать, наче на крилах», «душа як ясний день», незвичайні уособлення - «крикнув цвіркун», «серце тремтить», гіперболи - «коні рвуть приводу», «тьма людей» , анафора - «будь все життя її світла, будь веселість, як була», еліпсис - «рік промчав - вести немає», «коні з місця враз», «ні півслова їй у відповідь», цитування - «Коваль, Скуй мені золоте і новий вінець ... », перифраз -« хатини без відповіді житель ».

Серед авторських неологізмів - слово «крила», зміна відмінкової форми - «слухай пісні кругової (не пісні)», «видно крізь туману», усічення «аналой» - замість аналой (церковний столик) », простонародні епітети« смарагдово »,« подблюдни »,« Тесів ».

Ряд оборотів вимагають пояснень: «приборкати небеса» - «змилостивилася», «благ Творця закон» - «божий закон», «Будь, творець, їй покрив (покровом, захистом)!» - прохання небесного заступництва, «подблюдни» - коротка формавід «подблюдние» - обрядові пісні, які співали під час ворожінь.

Щоб згладити похмуре, гнітюче враження від оповідання, створити довірчу, інтимну атмосферу, захопливу читача, автор відтіняє текст безліччю зменшувально-пестливих слів - «вечір, черевичок, пісеньки, подруженько, колечко, вогник, лікоть, сторона, метелиця, куточок, хіжінка, хатинка, куточок, голубок, голубок, сонечко, дзвіночок, струмочок ».

Поет самокритично охарактеризував свій твір - «великі чудеса, дуже мало складу». Але він явно лукавив. Білий голуб - відомий християнський символ. Іносказання полягає в тому, що рятує героїню глибока щира віра. Балада «Світлана» адресована молоді того (та й нашого) часу. Її ідея - в непротивлення встановленому Богом порядку речей. Автор застерігає читачів від небезпеки здійснення шалених бажань, особливо еротичного характеру. Незважаючи на непросту мову, балада надзвичайно актуальна і в наші дні - бажання гострих відчуттів може одного разу дорого обійтися кожному.

Балада - це оповідна пісня, з драматичним розвитком сюжету, в основі якої лежить будь-якої незвичайний випадок. Миру відомі італійські, французькі любовні і героїчні балади. Великий внесок у розвиток цього жанру вніс і Василь Андрійович Жуковський, доповнивши канонічну основу прикметами російської культури і побуту. Він зробив цей жанр зрозумілим для російського читача.

Балада «Світлана» є одним з найбільш знаменитих творів Жуковського. Вона була написана в 1812 році.

В основу свого поетичного твору автор поклав баладу «Ленора» Г. Бюргера. Але він розширив її і буквально адаптував для російського читача, вихованого на колискових, казках, прислів'ях, приказках та інших жанрах народної творчості. На початку тексту Жуковський ставить зачин, характерний для російських народних казок, тут присутній особливий склад, постійні епітети ( «перстень золотий»), запозичені звідти ж. З цією ж метою на початку балади використовується прийом ассонанса, тобто повторення голосного звуку (в даному випадкупротяжного «о»).

Варто звернути увагу і на ім'я головної героїні - Світлана. Сьогодні це дуже поширене ім'я. Але, виявляється, воно було вигадано Востоковим незадовго до написання даної балади і набуло популярності після виходу в друк твори. Світлана - світло, що дарує дорогу в темряві ночі, це надія на світле майбутнє, то вихід з будь-якої ситуації. Даруючи своїм головним героїня таке ім'я, та ще й ставлячи його в назві твору, автор ніби натякає на хороший кінець.

А похвилюватися за героїню читачеві доводиться не раз! Чого вартий тільки сцена скачки з мертвим нареченим ... А образи чорного ворона, темної дали, від яких так і віє містикою. Сприяє цьому і ритмічний хорей.

Але все відчуття тривоги поступово випаровується, як тільки починається опис сьогодення - світлого і доброго. У створенні цієї картини автору допомагають уособлення.

У даній баладі Жуковського ще раз вдалося довести, що ніколи не варто впадати у відчай, падати духом. Потрібно боротися до останнього і тоді прагне обов'язково чекає перемога.

Твір "Світлана" (1812) являє собою звернення до вже відомої читачеві по баладі "Людмила" баладі Г.-А. Бюргера "Леонора", тільки тут автор ще більш широко використовує російський фольклор і змінює фінал, роблячи його щасливим для героїні. Така переробка сюжету балади, зміна її поетики можуть розглядатися як певний крок вперед в сторону оригінальної творчості, як свідомий відхід від закордонного джерела з метою "наближення" російського романтизму до вітчизняного читача.

Балада "Світлана" Жуковського, аналіз якої нас цікавить, починається з опису традиційного народного звичаю, пов'язаного з "водохресними" ворожіннями дівчат, які намагаються таким чином визначити свого "друга". Цей звичай пов'язаний в вірою в те, що долю можна вгадати за прикметами, і "дівчата" із задоволенням "катують частку". Але героїня балади "Світлана" не бере участі в загальному святкуванні, вона "мовчазна і сумна". Її смуток викликана тим, що їй не потрібно дізнаватися, кого саме вона любить, вона тужить від того, що "рік промчав - вести немає, Він до мене не пише ..." Про силу і глибині почуття героїні говорять її слова "Ах! а їм лише червоний світло, їм лише серце дихає ... "Тут використовуються фольклорні елементи для зображення почуття глибокої прихильності до коханої людини. Про силу почуття героїні говорить і те, що вона готова подолати свій переляк ( "таємну боязкість") для того, щоб за допомогою ворожіння дізнатися долю не тільки свою ( "Ти дізнаєшся жереб свій"), а й коханого, яка хвилює її ще більше , ніж власна доля.

Жуковський тонко передає страх і одночасне гаряче бажання героїні дізнатися правду: "Нерішучість в ній хвилює груди, Страшно їй назад поглянути ...", - вона боїться, але й не відступає від задуманого. При описі того, що ж побачила Світлана в дзеркалі, Жуковський використовує прийом, який в романтичній поезії застосовувався досить часто: він малює картину, абсолютно реальну, гранично достовірну, в якій читач дізнається світ фольклору, проте врешті-решт з'ясовується, що все, що відбувається - це тільки сон героїні. Така "гра" з читачем тримає його в постійній напрузі, він з великою увагою стежить за сюжетом твору, співчуває героям, переживає разом з ними обставини, в яких вони опиняються, і тим самим стає ніби учасником дії, особисто зацікавленим в його результаті. Оскільки Жуковський був талановитим поетом, прекрасно знав російський фольклор, його вірш був легким і звучним, описаний ним сон Світлани захоплює читача, і він просто не в змозі збагнути, що це все відбувається уві сні.

Шлях до храму, який начебто мав з'єднати улюблених, насправді виявляється шляхом хибним: замість вінчання "дівиця" чує від попа: "Буде взято могилою!" (Про своє милому, який всю дорогу мовчить, "блідий і сумовитий" - двічі підкреслює автор ці слова), і вони проїжджають повз. Про те, що їх чекає нещастя, кажуть і каркання ворона ( "Ворон каркає: печаль ..."), і пейзаж, і гнітюче "дівчину" мовчання її супутника, який врешті-решт зникає, залишивши героїню одну "в страшних .. . місцях ... "Жуковський з великою образотворчої силою передає душевний стан героїні, яка опинилася в" хатині порожній ", в якій" труну, Накритий білою запону ". Однак тут на допомогу героїні приходить сам Бог (образ його посланника - "Білий голубок"), який охороняє Світлану від смерті. Однак "Милий друг її -мертвец!", Це стає для героїні найстрашнішим, вона прокидається в жаху "У дзеркала, одна Посеред світлиці ...", і тільки тут читачеві стає зрозуміло, що все, що відбувається - це всього лише її сон. .. Але ж сон цей повинен бути сном віщим, значить, "жахливий, грізний сон. Не добре мовить він - гірку долю; таємний морок прийдешніх днів ..."? Однак насправді все відбувається по-іншому: ранок приносить з собою світле повернення коханого, яке повинно закінчитися в "божому храмі" вінчанням. Опис того, як зустрічаються Світлана і її "друг" також дано в традиціях російського фольклору, можна говорити, що Жуковський малює в баладі "Світлана" народні уявлення про щастя люблячих, які зуміли подолати всі перешкоди на шляху в цьому щастя.

Закінчується балада викладом її "спрямування" (так автор називає алегоричний сенс свого твору): "Кращий друг нам у житті цьому Віра в провидіння. Благий Творця закон: Тут нещастя - брехливий сон; Щастя - пробудження". Таке трактування щастя і нещастя цілком оригінальна для російської літератури того часу, Жуковський готує її всім ходом дії балади, логікою розкриття художніх образів. Незважаючи на те, що в основі балади Жуковського "Світлана", аналіз якої ми провели, лежить запозичений сюжет, його оригінальна переробка, насиченість твору російським фольклором, національний колорит його роблять "Світлану" справді російської романтичної баладою, Яка по праву користувалася величезним успіхом у сучасників і зайняла гідне місце в історії російської літератури першої третини XIX століття.